DUK


Kas yra LITNET?
Kas yra CERT?
Kas yra CSIRT?
Kas yra kompiuterinis incidentas?
Kas yra DoS ataka?
Kas yra DDoS ataka?
Kas yra botnetas?


Kas yra LITNET?
LITNET – Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklas. Tai Lietuvos universitetų ir mokslo institutų iniciatyva sukurta organizacija, įgyvendinanti ir koordinuojanti mokslo, studijų ir švietimo institucijas jungiančio kompiuterių tinklo plėtrą, naujų technologijų ir paslaugų diegimą bei teikimą mokslo ir studijų institucijoms. Plačiau apie LITNET…

Kas yra CERT?
CERT – Computer Emergency Response Team – kompiuterinių incidentų tyrimo (reagavimo) komanda.

Kas yra CSIRT?
CSIRT – Computer Security Incident Response Team – reagavimo į kompiuterinius saugumo incidentus komanda. Šis terminas dažnai naudojamas kaip sinonimas terminui CERT.

Kas yra kompiuterinis incidentas?
Kompiuterinis incidentas – realų ar potencialiai nepageidaujamą poveikį kompiuterio ar kompiuterių tinklo veiklai turintis įvykis, kurio rezultatas – apgaulė, nuostoliai ar piktnaudžiavimas, grėsmė informacijai, informacijos nuosavybės praradimas ar žala jai. Pavyzdžiui, skverbimasis į kompiuterines sistemas, techninių pažeidžiamumų išnaudojimas, kompiuterinių virusų ar kitokios nepageidaujamos progaminės įrangos įdiegimas.

Kas yra DoS ataka?
DoS (denial of service) – atkirtimo nuo paslaugos ataka. Atakos tikslas – paveikti kompiuterinę sistemą arba tinklą taip, kad kompiuterinės paslaugos taptų neprieinamos vartotojams. DoS atakos metu gali būti perkraunami kompiuteriniai resursai (perpildomas tinklas, apkraunama atmintis, CPU ir panašiai) arba sugadinama konfigūracija (pvz. maršrutizavimo informacija). Kompiuterinė sistema, stengdamasi apdoroti nereikalingą arba neteisingą informaciją sunaudoja daug savo resursų ir nebesugeba aptarnauti savo tikrųjų vartotojų.

Kas yra DDoS ataka?
DDoS – tai paskirtsyta DoS ataka, kai auką puola daug kompiuterių. Kadangi atakos šaltinių yra daug, apsisaugoti nuo tokios atakos yra itin sunku. Tokios atakos dažnai koordinuojamos naudojant botnet tinklą.

Kas yra botnetas?
Botnetas – virtualus kompiuterių tinklas, sudarytas iš interneto kirminais užkrėstų kompiuterių. Užkrėstame kompiuteryje veikianti programa – botas (nuo žodžio „robotas”) prisijungia prie botneto kontrolerio – tam skirto serverio – gauna ir vykdo jo siunčiamas komandas, taip paversdamas užkrėstą kompiuterį nuotoliniu būdu valdomu interneto „zombiu”. Botnetas dažniausiai panaudojamas rengti DDoS atakas, SPAM platinimą, slaptos informacijos perėmimą ir kt. Paprastai botais užkrėsti kompiuteriai valdomi panaudojant IRC protokolą, tačiau yra botnetų veikiančių ir kitų protokolų pagrindu.